Publicerat: 14 maj, 2025

Fortsatt satsning på el – förvärvar BK Styr och Elteknik

Sandbäckens, en del av Nimlas Group, förvärvar BK Styr och Elteknik AB och stärker därmed sin position inom elinstallationer i Stockholmsregionen. Förvärvet är en del av Sandbäckens långsiktiga strategi, 5-50-500. Elsektorn är en viktig del av denna tillväxt, och målet är att omsätta 1 miljard inom el de kommande åren.

– Glädjande nyheter att vi fortsätter växa inom styr och automation. Förvärvet är koncernens första i år – helt i linje med vår tillväxt – och jag välkomnar BK Styr och Elteknik till Sandbäckens, säger Lars Larsen, Regionchef El, Sandbäckens.


BK Styr och Elteknik startades av bröderna Karlsson, Kent och Ove, 2001, och har växt successivt, idag är 25 anställda i företag.

– Att blir en del av Sandbäckens känns helt rätt för oss då vi önskar utvecklar vår affär ytterligare, säger Ove Karlsson, Projektchef och grundare, BK Styr och Elteknik.


Kent Karlsson, tillträdande VD och grundare:

– Jag ser framemot att tillhöra en växande installationskoncern, och möjligheter till både samarbeten och synergier med andra bolag inom Sandbäckens.


Relaterat innehåll

Nyhet

Joachim Nordström tar över som vd för Sandbäckens...

Läs mer höger pil
Nyhet

Sandbäckens intervjuade av MergerMarket

Läs mer höger pil
Nyhet

Nimlas vd: Sluta slå ut de praktiskt begåvade...

Läs mer höger pil
Nyhet

Sandbäckens etablerar sig i Norrbottens och Västerbottens län...

Läs mer höger pil
Nyhet

Sandbäckens fortsätter satsning på ventilation i Stockholm –...

Läs mer höger pil
Nyhet

Sandbäckens förvärvar Nordvalvet – ventilationsbolag i Stockholm

Läs mer höger pil